Text Size

"Nasz organizm potrzebuje wody"


p1ag1fou4e11fus7p1llr1n5iioo6Takie właśnie hasło przyświecało przedszkolnym „starszakom” podczas zajęć realizowanych w ramach programu „Mamo, tato, wolę wodę!” w ostatni czwartek . Celem tych zajęć było między innymi podsumowanie znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin oraz przypomnienie zastosowań wody w domu. Oczywiście, niebieski kolor jest w tym dniu już prawie obowiązkiem i nie trzeba dzieciom zbytnio o nim przypominać. Co robiliśmy tym razem?

Otóż, po krótkim nawiązaniu do realizowanego właśnie tematu kompleksowego ( „Nasz organizm”) , wspólnie z przedszkolakami odświeżyliśmy informacje o ilości wody w organizmie człowieka i o tym, jak bardzo jest ona człowiekowi niezbędna do życia. W trakcie zadań edukacyjnych dzieci tworzyły plansze edukacyjne na temat komu (czemu) jest jeszcze ona potrzebna, gdzie możemy wodę znaleźć na Ziemi oraz w jakich postaciach występuje woda na naszej planecie.

Poza tym przedszkolaki tworzyły również „Bajkę dla Zdrojka”. W międzyczasie, nie zapomnieliśmy oczywiście o ruchu – były więc zabawy: „Kropla w morzu”, „Ratujmy kropelkę”, oraz „Plumkające kropelki”. Nasze wspólne spotkanie nie mogło się obyć bez picia zdrowej i orzeźwiającej wody.

Poniżej prezentujemy opowiadanie, które powstało po połączeniu trzech grupowych tekstów:

Autorzy: dzieci z grup „Gumisie”, „Smerfy”, „Krasnale”

Tytuł: „ Woda i życie”

(Tekst oryginalny – w wersji dziecięcej)

Woda to jest taki przeźroczysty płyn i jak go nabierzemy do rączki to między palcami nam ucieka i rozlewa się. Woda to jest takie coś do picia i wszyscy tego potrzebują do wielu rzeczy i do organizmu. Jest potrzebna do życia ludziom i zwierzętom, roślinom i ziarenkom. Żeby być zdrowym i rosnąć trzeba ją pić. Woda jest potrzebna do mycia, kąpieli, do mycia zębów i do garnków. Podlewamy nią rośliny w ogródku, mama jej używa do prania, sprzątania. Wodę znajdziemy w studni, oceanie, basenie, wodospadzie, strumyku , kałuży, i jeszcze w śniegu, w chmurach. Jest ona niebieska, ale i nie niebieska tylko przeźroczysta i wtedy jest czysta. Może być też brudna, ciemna, stara, ciepła, zimna, gorąca. Woda w morzu i oceanie jest słona i nie możemy jej pić, a woda z rzeki jest słodka, ale nie zawsze jest czysta. Trzeba ją oczyścić w specjalnej fabryce. O wodę trzeba dbać i ją oszczędzać i zakręcać kran, jak myjemy zęby, i żeby z kranu nie kapało, bo się niepotrzebnie zużywa. Lepiej kąpać się pod prysznicem, a nie w wannie. Wodę w otwartej butelce nie można długo przechowywać, bo straci ważność. Nie wolno też zaśmiecać dobrej wody, bo w końcu jej braknie i będzie sucho!