Text Size

„Autyzm – wiem, rozumiem, pomagam!”


p1d7jb3vpr1v931r6a5nmu68187dc2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi.

Tego dnia, dzieci z grupy „Wiewiórki” wraz z nauczycielkami „zaświeciły na niebiesko”. Kolor ten symbolizuje solidarność z osobami mającymi autyzm. W tematykę obchodów, wprowadziła dzieci historia dziewczynki mającej autyzm. Ukazane zostało jej codzienne życie. Przedszkolaki rozmawiały o trudnościach, umiejętnościach i sposobach radzenia sobie tych osób w trudnej sytuacji. Dzieci dowiedziały się, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Poznały też możliwości alternatywnej metody komunikacji za pomocą tzw. piktogramów . Poprzez doświadczenia sensoryczne mogły choć na chwilę przenieść się do wyjątkowego świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Uwieńczeniem wspólnej zabawy było wykonanie plakatu „Niebieska dłoń dla mojego przyjaciela”.

Co to jest autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, o podłożu neurologicznym, które ingeruje od wewnątrz w całą osobowość człowieka. Nieprawidłowości rozwoju zauważalne są w takich sferach rozwoju jak: mowa, komunikacja, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, poznawczy oraz ruchowy. Autyzm diagnozowany jest najczęściej w okresie dzieciństwa. Szansą na samodzielność dla dzieci z autyzmem jest wczesna diagnoza oraz systematyczna terapia. Każde dziecko z autyzmem jest inne, a nieprawidłowości oraz stopień ich natężenia w poszczególnych sferach jest zróżnicowany u poszczególnych dzieci. Wcześnie podjęta terapia skupiająca się na kształtowaniu umiejętności dziecka, których rozwój nie przebiega prawidłowo, umożliwia oraz ułatwia integrację dziecka w grupie rówieśniczej oraz funkcjonowanie w codziennym jego życiu. Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, lecz świadomość społeczna dotycząca przyczyn, objawów i możliwości leczenia jest wciąż stosunkowo niewielka.