Text Size

Tej nocy nie można było przespać … Małopolska Noc Naukowców 2014

p19392p20n12ifknf1n0u5uu1mjtk
Wyjazdy na Małopolską Noc Naukowców wpisały się na stałe w tradycje Zespołu Szkół w Wolbromiu (Pod Lasem). W tym roku 26 września również liczna grupa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli wyruszyła do Krakowa, by uczestniczyć w największej imprezie naukowej w kraju i jednej z największych w Europie. Tej nocy wyższe uczelnie oraz instytuty naukowe otworzyły drzwi dla młodych fascynatów nauki. Poprzez zabawę, w sposób przystępny i zrozumiały naukowcy prezentowali czym zajmują się na co dzień.

Myślą przewodnią tegorocznej ósmej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców było przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach badawczych oraz pokazanie jak te odkrycia zmieniają świat.

Uczniowie klas 4a i 5a wraz z opiekunami panią Agnieszką Szczepankiewicz, panią Iwoną Misztal i panem Tomaszem Wiekierą odwiedzili Instytut Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wzięli udział w warsztatach przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych miłośnikach nauki. Najpierw uczestniczyli w zajęciach „Wielościany i inne obiekty matematyczne w orgiami”, podczas których budowali kolorowe bryły zgodnie z regułami japońskiej sztuki układania papieru. Kolejnym punktem programu były „Łamigłówki i gry logiczne”, będące doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności logicznego myślenia i pochwalenia się swoją wyobraźnią („Wesołe sześciany”, tangram, kostka Rubika i wiele innych). Następnie uczestnicy wycieczki udali się do sali, gdzie poznawali wzór Eulera. Układając wielościany z klocków Reko i Geomag, liczyli wierzchołki, krawędzie i ściany graniastosłupów. Dla najwytrwalszych organizatorzy przygotowali dyplomy i słodkie upominki. Na zakończenie wizyty w Instytucie Matematyki nasi uczniowie wzięli udział w grach i zabawach dla małych matematyków w ramach wstępu do rachunku prawdopodobieństwa.

Kolejnym punktem programu był Instytut Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, gdzie nasi uczniowie obserwowali doświadczenia fizyczne z użyciem przedmiotów codziennego użytku. Podziwiali więc świecącego kiszonego ogórka, słuchawki z plastikowych kubków, jajko wpadające do butelki, makaronowe mosty czy ciecz nienewtonowską. Jeden z uczestników- Krystian Myca z klasy 4a - przeżył niespodziewanie swój debiut telewizyjny. Udzielając wywiadu dziennikarce Telewizji Kraków, podzielił się swoimi wrażeniami z Małopolskiej Nocy Naukowców.

Uczniowie klas 4b i 6a pod opieką pani Anety Dobrek, Gabrieli Pluty, Beaty Miłoszewskiej swoją przygodę z nauką rozpoczęli na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Uczestniczyli w interaktywnych pokazach doświadczeń z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku. Na warsztatach zatytułowanych ,,Elektryka prąd nie tyka” uczniowie mogli przekonać się czy ogórek świeci, jak zbudować silniczek, jak można wykonać prosty elektromagnes. Następnie nasi uczniowie poznali sekrety biofizyki, dowiedzieli się dlaczego rośliny nie więdną w wodzie, czy olej lubi się z wodą, dlaczego mydło pierze, jak własnoręcznie zrobić zdjęcia 3D. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie jest zastosowanie fizyki w medycynie, mogli zbadać sobie pojemność płuc, sprawdzić czy mają prawidłowy rytm pracy serca. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili również Instytut Matematyki i Informatyki UJ, gdzie rozwiązywali zadania i quizy matematyczne, tworzyli figury metodą origami, poznawali prawo rachunku prawdopodobieństwa. Kolejnym punktem programu był Instytut Biologii i Nauk o Ziemi UJ, na którym poznali rośliny żywiące się owadami, dowiedzieli się o właściwościach miodu, oglądali pod mikroskopami różnorodne pasożyty, pierwotniaki i owady.

Uczniowie klas pierwszych gimnazjum pod opieką pani Ireny Smoter i Anny Klich wyruszyli do Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie. Na dobry początek obejrzeli film „Badamy Tajemnicę DNA”, który otrzymał nagrodę "Złoty Kopernik" na Festiwalu Filmów dla Edukacji 2010. Następnym punktem programu był udział w widowisku artystycznym „GWIEZDNY PYŁ” z cyklu: „Fizyka – największe widowisko wszechświata” w reżyserii dr hab. Jerzego Grębosza, laureata festiwali filmów popularnonaukowych, autora znakomitych podręczników informatycznych i sztuk teatralnych. Trzech narratorów wykorzystując nowoczesne techniki multimedialne i efekty specjalne zabrało widzów w niesamowitą podróż po świecie fizyki. Opowieść o tym, jak od czasów starożytności do czasów nam współczesnych człowiek próbuje poznać tajemnice otaczającego nas wszechświata zachwyciła publiczność, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Widowisko zakończył reżyser, występujący również na scenie w jednej z głównych ról, przekazując młodym widzom przesłanie „Fajnie jest być fizykiem…” i jednocześnie zapraszając ich do wspólnego odkrywania tajemnic wszechświata w przyszłości jako pracowników IFJ.

Kolejną atrakcją dla pierwszoklasistów były stanowiska z eksponatami przygotowane przez studentów i pracowników Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, gdzie uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: „Czy wszystkie owady są piękne?”, „Skąd się biorą łatki?”, a także wiele innych.

Uczniowie klas drugich i trzeciej gimnazjum pod opieką pań: Jolanty Gamrat, Edyty Domagały i pana Janusza Wójcika odwiedzili Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Łojasiewicza. Najpierw wzięli udział w warsztatach dla młodzieży i dorosłych „Jednostka latająca Quadrocopter” Naukowego Koła Robotyki Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Podczas tych zajęć dowiedzieli się wielu ciekawych informacji dotyczących wyglądu, budowy, programowania, sterowania, przeznaczenia i wartości tego modelu. Mimo, że nie było możliwości zaprezentowania lotu tejże jednostki, warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży. Następnie wzięli udział w prezentacji robotów tegoż koła naukowego. Były to roboty typu: Turtle Bot, Khepera i Lego.

Kolejnym odwiedzonym miejscem przez tę grupę był Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, gdzie uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach, grach i zabawach matematycznych, takich jak: „Kryptologia dla opornych — łamanie szyfru krok po kroku”, „Awantura o Matmę” - quiz z nagrodami dla najlepszych Koła Naukowego Matematyki Finansowej UJ. Wszyscy uczestniczyli w warsztatach: „Zbuduj most z makaronu” a indywidualnie mogli podziwiać eksperyment łańcuchowy i wiele interaktywnych pokazów prostych doświadczeń z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku.

Organizatorzy wyjazdu
ZS Wolbrom