Text Size

Eksperyment kontra teoria …


14 zdjecie
Jak pisze Leon Lederman w swojej bestselerowej książce pt. „Boska cząstka” cytując I.I. Rabiego - „Europejscy doświadczalnicy nie potrafią dodać słupka liczb, a teoretycy nie potrafią zawiązać sobie butów”. Nasi gimnazjaliści postanowili temu zaprzeczyć i udowodnić, że teoretyczną wiedzę szkolną można szybko zweryfikować doświadczalnie. Tegoroczny wyjazd na zajęcia laboratoryjne, odbywające się w salach I Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wzbudził większe niż zwykle emocje, ponieważ tym razem zajęcia odbywały się w nowym budynku III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podzieleni na trzy zespoły uczniowie wykonywali doświadczenia pod okiem pracowników IF UJ. Ambitni pierwszoklasiści, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fizyką wykonywali doświadczenia pod dosyć tajemniczym tytułem „Nie od razu piramidy zbudowano, czyli o fizyce maszyn prostych”. Drugoklasiści wyznaczali ciepło topnienia lodu, zwracając szczególną uwagę na dokładność przeprowadzonych pomiarów. Natomiast grupa trzecioklasistów „walczyła z oporem”, badając temperaturową zależność oporu przewodników oraz wyznaczała opór zastępczy układu oporników.

W trakcie pobytu na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ uczniowie mogli również obejrzeć niecodzienny obraz z piasku i światła, a także zasiąść na auli i poczuć się jak prawdziwi studenci. Jak powiedział oprowadzający nas po instytucie pan Janusz Konarski, być może za kilka lat dzisiejsi gimnazjaliści zasiądą w tych ławach jako studenci.

Nasz wyjazd odbył się 24 października, a więc korzystając z tego, że w Krakowie obywały się 18. Targi Książki również uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu. Jak informują organizatorzy w ciągu czterech dni halę EXPO Kraków, gdzie po raz pierwszy odbywała się ta impreza, odwiedziło 60 tysięcy osób. Wizyta na Targach Książki była miłym przerywnikiem w poszerzaniu umiejętności z fizyki, a na stoiskach wydawnictw każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Irena Smoter
organizator wyjazdu