- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 02, czerwiec 2015 18:45
- Operator
„Nasze oczko” w „Eksperymencie Łańcuchowym”
30 maja w sobotę na terenie nowego Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej odbył się finał „Eksperymentu Łańcuchowego”. W tym roku była to już trzecia edycja tego konkursu, organizowanego z inicjatywy studentów IF UJ. W konkursie brali udział uczniowie zarówno szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej, studenci oraz rodziny. W tym roku po raz pierwszy wzięli również w niej udział uczniowie naszego gimnazjum. Drużyna w składzie: Eryk Bomba, Maciej Krawczuk i Dawid Słaboń – uczniowie klasy IIa przygotowali maszynę, którą nazwali „Zig-Zag”.
„Eksperyment Łańcuchowy” to projekt, w którym zadaniem uczestników jest skonstruowanie urządzenia, wykorzystującego jak najwięcej zjawisk fizycznych w celu przetransportowania metalowej kulki. Prace projektowe, konstrukcyjne i testy trwają nawet kilka miesięcy. W czasie finału wszystkie urządzenia łączone są w jeden łańcuch, a kulka przekazywana jest przez poszczególne maszyny. Uczestnicy mogą popisać się kreatywnością, umiejętnością projektowania, majsterkowania, sprawdzania teorii w praktyce, analizowania i wyciągania wniosków, pokonywania trudności oraz współpracy w grupie.
W sobotę, po uroczystym rozpoczęciu, nastąpiły kolejno cztery uruchomienia łańcuchów. Można było wówczas podziwiać działanie maszyn, które odzwierciedlały kreatywność uczniów, zwłaszcza, że niektóre drużyny startowały już po raz trzeci, doskonaląc swoje maszyny co roku. W trakcie trwania finału spotkaliśmy również absolwentów naszego gimnazjum, a obecnie uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Wolbromiu, którzy byli wolontariuszami przy organizacji tej imprezy.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez organizatorów, wyróżnieni uczniowie nagrody, a nauczyciele podziękowania.
„Eksperyment Łańcuchowy” umożliwia rozwój kreatywności uczniów i uświadamia, że fizyka to zjawiska, które zachodzą w otaczającej nas przyrodzie i z którymi spotykamy się na co dzień. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również uczniowie naszej szkoły, zarówno podstawowej jak i gimnazjum, lubiący majsterkowanie podejmą trud skonstruowania takiej maszyny, bo najlepiej zdobywać wiedzę przez zabawę.
http://www2.zs.wolbrom.pl/aktualnosci/szkolne/208-nasze-oczko-w-eksperymencie-lancuchowym.html?font-size=larger#sigProGalleria02007a96ad