Text Size

Teatralne fascynacje

chory 7
Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w wycieczkach, których celem jest wizyta w teatrze, tym bardziej, gdy jest to krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego, którego atmosfera i wnętrze robią na wszystkich duże wrażenie.

10 kwietnia uczniowie klas IV i V szkoły podstawowej mieli możliwość obejrzenia teatralnej adaptacji baśni Carla Collodi "Pinokio". Spektakl zachwycił wszystkich oglądających, czego dowodem mogą być fragmenty recenzji pisanych przez uczniów.

"Podczas oglądania widowiska byliśmy świadkami wielokrotnej zmiany scenografii. W jednym momencie przeniesieni jesteśmy do mrocznego lasu, za chwilę jesteśmy świadkami akrobatycznych występów na arenie cyrkowej, by pod koniec sztuki znaleźć się w brzuchu wieloryba."
Olek

"Spektakl, w porównaniu do książki, wprowadził więcej emocji. Dzięki aktorom i scenografii możemy lepiej poznać i wyobrazić sobie historię Pinokia."
Amelia

"Uważam, że aktorzy bardzo dobrze odegrali wyznaczone role. Na pochwałę zasługują piękne kostiumy, które wykonała Julia Skrzynecka oraz choreografia pani Katarzyny Małachowskiej. Moją szczególną uwagę zwróciły efekty specjalne, których było wiele i każdy z nich był zupełnie inny."
Karina

Kolejna wizyta w Teatrze Słowackiego miała miejsce 13 maja. Wówczas uczniowie naszego Gimnazjum mieli okazję do podziwiania kunsztu aktorskiego znanego wszystkim Andrzeja Grabowskiego, który odegrał główną rolę w komedii pt. „Chory z urojenia”. wybitnego francuskiego pisarza Moliera.

Hipochondryk Argan (właśnie w tej roli świetny Andrzej Grabowski) traktuje chorobę jak doskonały sposób manipulowania otoczeniem i zwrócenia na siebie uwagi. Sztuka obfitowała w barwne postacie, skomplikowane wątki i nagłe zwroty akcji. Tak więc była córka, która przeciwstawia się planom małżeńskim ojca, żona myśląca tylko o odziedziczonym majątku po ewentualnej śmierci chorego oraz dziwni lekarze, zalecający uzdrowicielską... lewatywę. Jednak jak zawsze w komediach wszystko kończy się szczęśliwie.

Oprócz popisowej gry Andrzeja Grabowskiego naszą uwagę przykuwała doskonała kreacja aktorki wcielającej się w postać pokojówki Antosi. Podobała nam się również ciekawa scenografia, kostiumy aktorów oddające barokowy klimat, a także przepiękne wnętrze teatru. Bezpośredni kontakt z aktorami robi wrażenie. Ponadto mogliśmy sobie przypomnieć słownictwo związane z teatrem: kulisy, afisz, antrakt, gong i inne. Nauka poprzez zabawę i kontakt ze sztuką – to jest to, co najbardziej lubimy.