Text Size

Zwiedzamy Śląsk

Zdjęcie 026
Klasy 2c (wychowawca: Anna Kaziród) i 3a (wychowawca: Maria Szczygieł) szkoły podstawowej, w dniu 11. kwietnia 2016 r. o godzinie 8.00 wyruszyły na kolejną w swej edukacji wycieczkę. Tym razem trasa wiodła na Śląsk do Tarnowskich Gór, Radzionkowa i Katowic Pyrzowic. Pierwszym obiektem, jaki zwiedzaliśmy była Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

W celu poznania maleńkiego fragmentu podziemnego świata liczącego 1740m., zjechaliśmy klatką szybową w szybie „Anioł”. Z głębokości 40 metrów z podszybia szybu „Anioł” weszliśmy w labirynt chodników. Chodnikiem „Staszica” dotarliśmy do I Komory „Srebrnej”. Komora o powierzchni 500 metrów kwadratowych jest zachowana w stanie pierwotnym z odtworzonym stanowiskiem pracy gwarków. Godzien uwagi jest bardzo dobrze zachowany strop. W głębi komory znajduje się unikalne małe jeziorko oraz resztki galeny. Ekspozycji komorowej towarzyszą pozostawione narzędzia oraz sterta urobionej rudy ołowiowej. Następnie przeszliśmy do II Komory zwanej „Zawałowa”. W części centralnej komory znajdują się drewniane wózki z końca XVIII wieku z załadowanym urobkiem. Kolejną komorą, jaką oglądaliśmy była największa Komora „Niska” o powierzchni 2000 metrów kwadratowych, ale zarazem jest ona najniższą komorą, gdyż sięga jednego metra wysokości. Stąd już tylko krok i doszliśmy do zasypanego szybu „Szczęść Boże”, z zawieszonym kubłem wyciągowym. W głębi podziwialiśmy stare wyrobiska, poniżej których znajduje się chodnik wodny. W podszybiu szybu „Szczęść Boże”, wyeksponowany jest zestaw wózków dawnego typu. Schodząc poniżej doszliśmy do przystani chodnika wodnego, którym przepłynęliśmy łodziami 270 m. do trzeciego szybu zwanego „Żmiją”. Od szybu „Żmija”, już prosto chodnikami komorowymi powstałymi w XVIII i XIX wieku podążaliśmy do podszybia szybu „Anioł”, skąd wyjechaliśmy klatką szybową na powierzchnię. Na powierzchni kopalni zwiedziliśmy: Muzeum Górnictwa oraz Skansen Maszyn Parowych (ponad 30 eksponatów).

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie niepowtarzalnego Muzeum Chleba w Radzionkowie. Zwiedzanie zorganizowane było w dwóch tematach wiodących:

1. Historia chleba – kontynuacja tematu szkolnego „Od ziarenka do bochenka”.

Elementami tematu były:

- projekcja filmu „Chleb” – poznaliśmy historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane, proces produkcji pieczywa;
- prelekcja właściciela muzeum o szacunku do chleba;
- samodzielne warsztaty z ciastem – formowanie i pieczenie plecionki;
- zwiedzanie muzeum z przewodnikiem;
- odbiór własnych wypieków.

2. Lekcja w dawnej klasie szkolnej.

Niesamowite wrażenie zrobiła na nas dawna klasa szkolna. Poznaliśmy tutaj:
- historię nauczania – zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje, przybory. Wszyscy siedzieliśmy w dawnych, drewnianych ławkach szkolnych;
- naukę pisania rysikiem na tabliczkach;
- historię komputerów – poznawanie komputerów na rzeczywistych eksponatach;

Jest to najstarsza i zarazem największa polska kolekcja starych maszyn cyfrowych prezentowana publicznie. W obecnym kształcie wystawa prezentuje przekrój konstrukcji kilkudziesięciu komputerów, począwszy od IBM z roku 1974, oraz inne wynalazki, które bezpośrednio i pośrednio wniosły wkład w ich rozwój. Mogliśmy dotknąć fonografu Edisona, mieszkowego aparatu fotograficznego, telegrafu, dalekopisu, projektora filmowego i kamery, lampy oscyloskopu oraz wielu innych interesujących obiektów, w wielu przypadkach starszych niż sto lat.

Po ciepłym posiłku i zakupieniu pamiątek udaliśmy się do Katowic Pyrzowic, gdzie zwiedziliśmy Port Lotniczy Katowice Pyrzowice oraz podziwialiśmy samoloty z tarasu widokowego.

Pełni wrażeń i wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz wiadomości po 12 godzinach wróciliśmy do Wolbromia.

Anna Kaziród