- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 14, czerwiec 2016 07:28
- Operator
Wycieczka po Ziemi Kłodzkiej
Naszą szkolną wycieczkę po Ziemi Kłodzkiej rozpoczęliśmy 1 czerwca 2016 roku. Uczniowie klas 4-6 zebrali się punktualnie pod szkołą o godzinie 6.45. Chociaż godzina była wczesna przed szkołą było gwarno, tym bardziej, że dzieciom towarzyszyli rodzice. Mieliśmy jechać dwoma autokarami. W pierwszym autobusie jechały klasy 5a i 6a, a w drugim klasy 4a i 5b.
Podczas wsiadania do autokarów panowała dyscyplina, słuchaliśmy poleceń nauczycieli. W pierwszym autokarze opiekunami byli pani Agnieszka Szczepankiewicz, pani Iwona Misztal i pan Tomasz Wiekiera, którym towarzyszyły mamy Miłosza i Piotrka – panie Agnieszka Kotnis i Agnieszka Barczyk. W drugim natomiast pieczę nad uczniami sprawowały panie : Beata Miłoszewska, Gabriela Pluta i Aneta Dobrek.
Do Wrocławia dotarliśmy około godziny 13. Rozpoczęliśmy zwiedzanie ZOO, które jest najstarszym w Polsce. Najpierw poszliśmy do Afrykarium. Widzieliśmy tam wiele gatunków zwierząt wodnych żyjących na kontynencie afrykańskim. Po krótkiej przerwie na posiłek kontynuowaliśmy zwiedzanie. Dużo radości sprawiło nam odwiedzenie małpiarni, jak również oglądanie lwów i żyraf.
Wieczorem pełni wrażeń przyjechaliśmy do hotelu Jamrozowa Polana w Dusznikach Zdrou, gdzie czekała na nas pyszna kolacja. Po posiłku, nasz przewodnik, pan Andrzej, sprawnie rozlokował nas w pokojach. Noc minęła nam szybko, ponieważ byliśmy zmęczeni. Następnego dnia pobudka była już o godzinie 6, wszyscy ubrani i umyci, spotkaliśmy się na śniadaniu. W tym dniu zwiedzaliśmy Park Narodowy Gór Stołowych. Spacer rozpoczęliśmy od zwiedzania Szczelińca Wielkiego. Przez około półtorej godziny wędrowaliśmy po Górach Stołowych. Dowiedzieliśmy się, że są one zbudowane z piaskowca ciosowego, przybierają różne kształty. Są tam skały przypominające małpoluda, wielbłąda oraz wiele innych stworzeń. Wszystkim najbardziej podobało się zejście pomiędzy skałami do szczeliny o nazwie Piekiełko. Duże wrażenie robiły na nas widoki z tarasów widokowych na Kotlinę Kłodzką.
Następnie pojechaliśmy do Czermnej, żeby zwiedzić Kaplicę Czaszek. Duże wrażenie zrobiło na nas wnętrze świątyni. Widzieliśmy około 3 tysięcy kości i czaszek ludzkich ułożonych ciasno na suficie i na ścianach. Dowiedzieliśmy się, że kaplicę założył ksiądz Tomaszek, by zebrać i oddać hołd ofiarom wojen i epidemii.
Potem pojechaliśmy do labiryntu zwanego Błędne Skały. Przewodnik opowiadał nam, że są one zespołem osobliwych form skalnych powstałych wskutek wietrzenia piaskowca oraz labiryntem szczelin i zakątków. Widzieliśmy tam Skalne Siodło, Kurzą Stopkę i różne inne formy skalne. Przejeżdżając drogą Stu Zakrętów wróciliśmy do hotelu.
Następnego dnia pojechaliśmy do Twierdzy Kłodzko. Przewodnik zapoznał nas z historią twierdzy oraz oprowadził po korytarzach minerskich, w których lekko nas potraszył. Ubrany był w strój z epoki napoleońskiej.
Po obejrzeniu twierdzy pojechaliśmy do Złotego Stoku, gdzie zwiedzaliśmy kopalnię złota. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sztolni Gertrudy. Odwiedziliśmy skarbiec, gdzie złożone są sztabki złota. Następnie dowiedzieliśmy się jak odkryto arszenik, opowiadał nam o tym zabawny alchemik. Później szliśmy tunelem śmierci, skąd zjechaliśmy zjeżdżalnią w głąb jaskini. Gdy schodziliśmy dalej pani przewodnik pokazała nam podziemny wodospad, który jest w 100% naturalny.
Z kopalni wyjechaliśmy kolejką, następnie oglądaliśmy jak wyrabia się złote monety i sztabki.
Do domu wróciliśmy o około 19:00. Wycieczka minęła nam szybko i w wesołym nastroju. Cała wycieczka była bardzo ciekawa i dużo się nauczyliśmy. Myślę, że wszystkim się podobało i już dziś nie możemy się doczekać na następną.
Opracowanie: Anna Świerkowska 6A Agnieszka Szczepankiewicz
http://www2.zs.wolbrom.pl/aktualnosci/szkolne/342-wycieczka-po-ziemi-klodzkiej.html?font-size=larger#sigProGalleria7e0a2b2ad8