- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 21, czerwiec 2016 19:04
- Operator
I Pieszy Rajd Szkolny i Piknik Rodzinny w Zespole Szkół
Po emocjach związanych z ostatnimi w tym roku szkolnym sprawdzianami, przyszedł czas na relaks na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że właśnie daliśmy początek nowej tradycji w naszym Zespole Szkól, organizując I Pieszy Rajd, który odbył się 17 czerwca.
Przygotowania rozpoczęły się kilka dni wcześniej konkursem na plakietkę, którą każdy uczestnik miał mieć przypiętą podczas rajdu. Wygrała propozycja ucznia klasy 6a – Mateusza Pielki. Opracowano również trasy rajdu tak, aby można było połączyć przyjemne z pożytecznym, a Rada Rodziców przygotowała słodką „Wyprawkę” na drogę.
Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe.
Oto relacja opiekunów najmłodszej grupy uczestników:
„Tradycyjnie Święto Rodziny spędzaliśmy w naszej szkole na wesoło. W tym dniu klasy I- III od samego rana miały zapewnioną opiekę i wiele atrakcji. Dzień rozpoczęliśmy wspólnym wyjściem do Domu Kultury pod opieką pań: Jadwigi Wolańskiej, Barbary Wróbel, Magdaleny Grelewicz, Jolanty Gamrot, Anny Kaziród, Marii Szczygieł, Małgorzaty Wolskiej i Jolanty Kołodziejczyk, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystości czytelniczej w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Następnie, klucząc leśnymi ścieżkami, przeszliśmy wyznaczoną trasą Dziecięcego Rajdu Pieszego do szkoły. Ze względu na załamanie pogody kolejne punkty programu odbyły się w sali gimnastycznej. Dzieci rozegrały mecz w „Dwa ognie”. Odbył się również konkurs puszczania baniek mydlanych na odległość i wielkość wydmuchanej bańki. Dziewczynki skakały na skakankach na czas, a chłopcy ćwiczyli sprawność manualną ze sprężynami.
Między zabawami dzieci tańczyły w rytm muzyki. Po wspólnych zabawach wszyscy udali się na stołówkę, gdzie kosztowali z apetytem przygotowaną przez panie kucharki grochówkę i duszaki. Na zakończenie pierwszej części pikniku klasy I-III rysowały kolorową kredą na placu szkolnym, a następnie chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej przy dopingu dziewczynek.
Ponieważ wszyscy uczniowie klas I-III bardzo aktywnie uczestniczyli w zorganizowanych zabawach i rozgrywkach, dlatego też sprawiedliwie każdy otrzymał upominki i słodki poczęstunek ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół. Chętne dzieci wraz z rodzicami bawiły się w dalszej części na pikniku.”
Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami – Agnieszką Szczepankiewicz, Anetą Dobrek, Iwoną Misztal, Gabrielą Plutą i Małgorzatą Strózik – Ciepał wybrali fragment niebieskiego „Szlaku Warowni Jurajskich”. Zamierzali pokonać 8 kilometrów piękną trasą wiodącą przez pola wokół Budzynia i Kamiennej Góry. Na trasie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na piękny krajobraz Ziemi Wolbromskiej. Szlak prowadzi przez najwyższe wzniesienie w naszym regionie (492m. n.p.m.) i przy dobrej pogodzie widać stamtąd Tatry. Wycieczka zapowiadała się więc niezwykle interesująco. Uczniowie wyruszyli z Budzynia i podążali malowniczą drogą, wiodącą wśród pól w stronę Kamiennej Góry. Po drodze uczestnicy rajdu mieli okazję podziwiać dorodne zboża, owoce i warzywa, rosnące na polach. Duże wrażenie wywarły na nich „dywany” trawy i zbóż, kołyszące się miarowo na wietrze.
Po przejściu około 2 kilometrów nastąpiło niestety pogorszenie pogody. Zanosiło się na burzę. Opiekunowie podjęli więc decyzję o przerwaniu rajdu i powrocie do szkoły. Powrót odbywał się już w strugach ulewnego deszczu – w Budzyniu było w tym dniu chyba „oberwanie chmury”. Na szczęście wszyscy cali, choć zupełnie przemoczeni, doszli do autokaru, który odwiózł uczestników rajdu do szkoły.
Gimnazjaliści natomiast pod opieką Pani Anny Klich i Ewy Kubik oraz Pana Stanisława Osmendy i Janusza Wójcika wędrowali „Szlakiem Niepodległości”. Tak piszą o swej rajdowej przygodzie:
„Na wstępnie uczniowie naszej szkoły udali się na Cmentarz Parafialny w Bydlinie pod zbiorową mogiłę Legionistów Józefa Piłsudskiego poległych w krwawej bitwie pod Krzywopłotami. Delegacja samorządu uczniowskiego zapaliła pamiątkowy znicz, a cała grupa oddała hołd legionistom, odśpiewując pieśń „MY, PIERWSZA BRYGADA”.
W dalszej części rajdu minutą ciszy upamiętniliśmy tragiczne wydarzenie sprzed lat, kiedy uczeń czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Dłużcu, Grzegorz Pacia, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, jadąc na rowerze do szkoły, został śmiertelnie potrącony przez samochód dostawczy.
Podążając czerwonym szlakiem Orlich Gniazd, zatrzymaliśmy się na chwilę przy obelisku poświęconym, poległemu w bitwie pod Krzywopłotami, przyrodniemu bratu kompozytora i polityka Ignacego Paderewskiego, por. Stanisławowi Paderewskiemu. Przy okazji nasza grupa zauważyła błąd na tablicy upamiętniającej śmierć bohaterskiego oficera. Widniejący tam napis sytuował por. Paderewskiego w składzie I Brygady Legionów Polskich. W rzeczywistości I Brygada został sformowana po bitwie pod Krzywopłotami 19 grudnia 1914r. Podobna pomyłka występuje również na tablicy pamiątkowej w miejscowości Strzegowa.
Dalsza trasa marszu doprowadziła nas na polanę Psiarskie w Górach Bydlińskich. W XIX wieku w tym miejscu znajdował się dwór, w którym mieszkała początkowo rodzina Kłomnickich, a później Psiarskich. Niestety, w wyniku represji za pomoc udzieloną uczestnikom powstania styczniowego majątek został skonfiskowany przez Rosjan, a w miejscu dworu władze rosyjskie założyły leśniczówkę. W okresie ostatniej wojny wokół leśniczówki obozowali żołnierze Armii Krajowej z oddziału „Surowiec” dowodzonego przez Gerarda Woźnicę pseudonim „HARDY”. Obecnie po leśniczówce nie ma śladu. Została rozebrana pod koniec lat 80-tych. O historii tego miejsca świadczą jedynie takie elementy jak studnia, ziemna piwnica, podmurówka pieca chlebowego i dwa potężne drzewa stanowiące pomniki przyrody. Obecność partyzantów upamiętniono w roku 1987, stawiając obelisk z tablicą pamiątkową.
Na koniec straszeni załamaniem pogody udaliśmy się pod źródło na skraju lasu w Domaniewicach, a następnie pod stawy w tej miejscowości. Dużą atrakcją było pokonanie stromego urwiska wyprowadzającego drogę z wąwozu przy pomocy liny alpinistycznej. W trakcie rajdu spotkaliśmy patrol straży leśnej, który podarował naszej grupie materiały w postaci map, filmów edukacyjnych i folderów związanych z przyrodą tego malowniczego regionu. Ten rzadko odwiedzany zakątek Jury Krakowsko - Częstochowskiej zapewne na zawsze wpisze się w pamięć uczniów naszej szkoły.”
Po krótkim odpoczynku w domu i intensywnym masażu zmęczonych nóg, uczniowie mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych na placu szkolnym. Podczas Pikniku dużym zainteresowaniem cieszył się na przykład pokaz w wykonaniu małych judoków pod opieką Beaty Pepery – absolwentki naszej szkoły.
Odbył się również Multimedialny Test Wiedzy o Wolbromiu i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Konkurs stał na wysokim poziomie, uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o florze, tradycji, historii oraz miejscach pamięci Wolbromia i okolic. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.
I miejsce – Krystian Myca
II miejsce – Marysia Olewińska i Adam Grzywnowicz
III miejsce – Julia Cios i Klaudia Dziubdziela
Uczniowie oraz rodzice mogli skosztować pachnącej grochówki oraz pysznych duszaków. Kto chciał, mógł także potańczyć przy dźwiękach powszechnie lubianej „Belgijki”. Ponieważ nad szkołą znowu zbierały się chmury i dokuczał dosyć porywisty wiatr, pan dyrektor Waldemar Smoter pożegnał wszystkich uczestników Rajdu i Pikniku. Pomimo niespodzianek ze strony aury imprezę można uznać za bardzo udaną formę aktywnego spędzania czasu. Wszak nie samą nauką szkoła żyje.
http://www2.zs.wolbrom.pl/aktualnosci/szkolne/349-i-pieszy-rajd-szkolny-i-piknik-rodzinny-w-zespole-szkol.html?font-size=larger#sigProGalleria1b72f1dfbf