Text Size

Spotkanie inaugurujące project pt. „SAVE ENERGY - SAVE THE WORLD”

Zdjęcie 042
W dniach od 17-19 października 2016 roku Zespół Szkół, ul. Pod Lasem 1 był miejscem niezwykłego spotkania. W tych dniach bowiem, odbyło się pierwsze, międzynarodowe spotkanie inaugurujące projekt, pt. „Save energy – save the World”. Projekt jest realizowany w ramach programu ERASMUS PLUS, a na jego realizację wszystkie szkoły partnerskie otrzymały 128 100,00 euro ze środków finansowych Unii Europejskiej. Projekt rozpoczął się 5 września br. i zakończy się 4 września 2018 roku.

Do projektu przystąpiło sześć szkół partnerskich z Bułgarii, Grecji, Rumunii, Włoch, Turcji i Polski. Zespół Szkół w Wolbromiu jest wnioskodawcą projektu oraz jego koordynatorem. W projekcie planowane są trzy wymiany młodzieży do Bułgarii, Grecji i Rumunii. Udział uczniów w tych wymianach będzie dofinansowany z przyznanych środków.

Głównym celem projektu jest uświadomienie uczniom kluczowej roli jaką odgrywa energia we współczesnym świecie, a także tego jak ważne jest jej oszczędzanie oraz prawidłowe gospodarowanie jej zasobami. Warto tu także nadmienić, że cel ten będzie realizowany na różnych zajęciach edukacyjnych, a językiem projektu będzie język angielski.

Na czas inauguracji naszego projektu przybyli do nas koordynatorzy oraz dyrektorzy wszystkich szkół partnerskich. Dni pobytu upływały wszystkim uczestnikom na realizacji wcześniej ustalonego planu pracy, nad którego realizacją czuwała Pani Beata Miłoszewska-Wilk, współautorka i koordynatorka projektu.

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się piękną ceremonią powitalną. Wśród zaproszonych gości byli Pan Adam Zielnik Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom oraz Pani Bożena Konieczna Społeczny Doradca Burmistrza. Po ceremonii powitania wszyscy zaproszeni goście oraz uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w przeglądzie prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczestników projektu. Tematem przewodnim tego pokazu było zaprezentowanie swoich szkół oraz krajów ze szczególnym uwzględnieniem tradycji narodowych i regionalnych. Każdej prezentacji towarzyszył komentarz w języku angielskim. Jednocześnie w ciągu następnych dni, na szkolnym korytarzu można było oglądać przepiękną wystawę pamiątek przywiezionych przez zaproszonych gości. Po części oficjalnej uczestnicy projektu zwiedzili naszą szkołę oraz zebrali informacje na temat polskiego systemu edukacyjnego. Tym samym mieli okazję do porównania go z własnym oraz do przedyskutowania różnic i podobieństw.

Po dniu pełnym wrażeń, zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej kolacji zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się w restauracji-hotelu Klimtówka. Jak co roku, wśród zaproszonych gości, byli obecni nie tylko nauczyciele z obecnego Grona Pedagogicznego ZS, ale także nauczyciele, którzy w tej chwili znajdują się na emeryturze oraz wszyscy pozostali pracownicy naszej szkoły. W kolacji wzięła udział także Pani Dorota Świerczek Naczelnik Wydziału Edukacji oraz wspomniana wyżej Pani Bożena Konieczna Społeczny Doradca Burmistrza. Kolację uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Wolbromiacy. Zespół zaprezentował przepiękny repertuar. Tancerze i soliści zespołu zabrali nas w roztańczoną podróż dookoła Europy i śpiewali m.in. po włosku, rumuńsku i macedońsku. Dzięki temu uczestnicy projektu mogli przyłączyć się do występu i aktywnie w nim uczestniczyć.

Kolejny dzień wizyty był równie ekscytujący. Dzięki dobrej pogodzie mogliśmy pokazać naszym gościom najpiękniejsze zabytki i zakątki naszego regionu. Pojechaliśmy więc do Zamku w Pieskowej Skale, zwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy, a następnie udaliśmy się do Wieliczki, gdzie nasi goście zachwycili się kopalnią soli. Kolejnym punktem w naszym harmonogramie był Kraków. Tam, w samym jego sercu, tj. na Starówce Krakowskiej mięliśmy ogromną przyjemność zjeść tradycyjny, polski obiad w przepięknej, staropolskiej restauracji. Program dnia był bardzo napięty, toteż po krótkiej przerwie obiadowej, pokazaliśmy naszym gościom najważniejsze obiekty i miejsca Starego Miasta. Do Wolbromia przyjechaliśmy wieczorem bardzo zmęczeni, ale z poczuciem ogromnej satysfakcji, że mamy się czym pochwalić przed obywatelami z innych krajów.

Jednak najważniejszym punktem w harmonogramie tej wizyty były spotkania robocze koordynatorów oraz zaplanowanie dalszych działań uczestników projektu na kilka następnych miesięcy. Omówiliśmy więc szczegółowo plan działania oraz wyznaczyliśmy termin kolejnej wizyty. Tym razem będzie ona miała miejsce w Bułgarii i rozpocznie się już na wiosnę, tj. 19-25 marca 2017 roku. W wymianie wezmą udział uczniowie i nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich. Wszyscy uczestnicy tej wymiany będą mieli niepowtarzalną okazję do doskonalenia swoich umiejętności językowych w sytuacjach autentycznych. Do tej wizyty będziemy się bardzo intensywnie przygotowywać. O postępach naszych uczniów będziemy Państwa na bieżąco informować na stronie internetowej naszej szkoły, tj. www.zs.wolbrom.pl, w zakładce Erasmus+.

Finałem naszego spotkania było uroczyste zakończenie wizyty, w czasie którego dyrektor ZS podziękował wszystkim jego uczestnikom. Nasi goście otrzymali certyfikaty oraz drobne upominki. Niewątpliwie wyjechali z Polski bogatsi nie tylko o wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego naszej Ojczyzny, ale i o wzruszenia i piękne emocje.

Beata Miłoszewska-Wilk
koordynatorka projektu