- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 28, listopad 2016 19:11
- Operator
Nie tylko bronią walczono...
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa ,,Nila'' w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych.
Warsztaty organizowane w ramach projektu Bon Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w 2016 r. w Muzeum AK są żywą lekcją historii, z której skorzystali również uczniowie I A gimnazjum.
Na wystawie stałej „Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne” zgromadzono tysiące pamiątek i archiwaliów. Ukrywali je przez lata kombatanci, a następnie przekazali do muzeum AK. Ich biografie tworzą wielką historię tysięcy żołnierzy, którzy przysięgali na wierność ojczyźnie W gablotach znalazły się mundury, zdjęcia, odznaczenia i broń-zarówno zdobyczne i zrzutowe egzemplarze produkcji seryjnej, jak i wytworzone przez Akowców. W muzeum można obejrzeć pierścienie maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki po Cichociemnych, Order Orła Białego nadany pośmiertnie Emilowi Fieldorfowi ps. „Nil”.
Zbiór oryginalnych muzealiów dopełniają rekonstrukcje czołgu Vickers, rakiety V2, kadłuba brytyjskiego bombowca Halifax i wyposażenia schronu pasowego. Część historii żołnierzy podziemia prezentowana jest w formie multimedialnej.
II wojna światowa to nie tylko pistolety maszynowe Sten, rakieta V-2, czołgi Vickers i zrzuty dokonywane z pokładów Halifaxów. Orężem w walce z wrogami były też kolejne wydania Biuletynu Informacyjnego, wiadomości podawane w radiu „Błyskawica” czy wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Podczas warsztatów uczniowie poznali inne metody walki i form oporu wobec okupantów, ze szczególnym uwzględnieniem prasy i materiałów propagandowych wydawanych przez polskie organizacje podziemne.
Działalność konspiracyjna wymagała bardzo często nowej tożsamości. W części praktycznej zadaniem młodzieży było wykonanie fałszywej kennkarty, którą często posługiwali się członkowie AK ''legalizując'' personalia.
Na mocy dekretu gubernatora Hansa Franka od listopada 1939 r. władze okupacyjne przystąpiły do obowiązkowej wymiany dokumentów dla wszystkich nie niemieckich obywateli Generalnej Guberni, którzy ukończyli 15 lat.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, które kryje prawdziwe skarby cywilizacji egipskiej, od okresu predynastycznego po zabytki koptyjskie. Wśród zgromadzonych eksponatów uwagę młodzieży wzbudził najstarszy i zarazem jeden z pierwszych zabytków w Krakowie, kompletny sarkofag wraz z mumią z początków XII dynastii, a także cztery sarkofagi pochodzące z wykopalisk w el-Gamhud, stanowiące najcenniejszą i najbardziej efektowną część zbioru. W oddzielnych gablotach młodzież obejrzała również tkaniny koptyjskie i egipskie całuny grobowe z II wieku. Uczniowie zainteresowali się mumiami zbożowymi, stelami nagrobnymi, figurkami oraz wieloma innymi bibelotami, stanowiącymi doskonałą ilustrację życia codziennego starożytnych Egipcjan.
W części praktycznej wykorzystując egipski design uczniowie wykonywali mumie i sarkofagi.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczki.
Ewa Gwóźdź
http://www2.zs.wolbrom.pl/aktualnosci/szkolne/415-nie-tylko-bronia-walczono.html#sigProGalleria9aa9b3369c