Text Size

Z wizytą W Bułgarii

Zdjęcie 009
W dniach od 19 do 25 marca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Pod Lasem 1 przebywali w Bułgarii na międzynarodowej wymianie młodzieży. Wizyta ta była kontynuacją działań realizowanego w ZS projektu pt. „SAVE ENERGY – SAVE THE WORLD” w ramach programu ERASMUS PLUS współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Nasza przygoda rozpoczęła się tuż nad ranem 19 marca. To właśnie tego dnia sześcioosobowa grupa uczennic naszego gimnazjum pod opieką pani Beaty Miłoszewskiej-Wilk i pani Agnieszki Szczepankiewicz wyruszyła na lotnisko w podkrakowskich Balicach, skąd wylecieliśmy do Bułgarii. Miejscem docelowym podróży była Sofia, stolica państwa oraz siedziba naszej szkoły partnerskiej. W hotelu położonym w samym centrum miasta czekali na nas pozostali uczestnicy wymiany, tj. młodzież z Grecji, Rumunii, Turcji i Włoch oraz nauczyciele i koordynatorzy, biorący udział w tym spotkaniu.

Dni pobytu upływały nam na realizacji programu ściśle opartego na celach naszego projektu. Warto nadmienić, że językiem komunikacji był wyłącznie język angielski. Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się przepiękną ceremonią powitalną, podczas której uczniowie ze szkoły partnerskiej zaprezentowali się w strojach regionalnych. Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w zajęciach lekcyjnych, odbywających się w tym samym czasie w szkole, a nauczyciele i koordynatorzy mogli porównać i przedyskutować różnice i podobieństwa w systemach edukacyjnych. Bardzo ważnym punktem w harmonogramie tego dnia było spotkanie robocze, którego celem była ewaluacja dotychczasowych działań oraz zaplanowanie dalszych, na najbliższe kilka miesięcy. Omówiliśmy więc szczegółowo plan działania oraz wyznaczyliśmy termin kolejnej wizyty. Tym razem będzie ona miała miejsce we Włoszech i odbędzie się na początku czerwca bieżącego roku. Wezmą w niej udział koordynatorzy oraz nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich.

Po dniu pełnym wrażeń, wieczór zapowiadał się także bardzo interesująco. Gospodarze zaprosili wszystkich uczestników wymiany na uroczystą kolację w miejscowej restauracji, gdzie mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych specjałów. Później mogliśmy podziwiać pokaz regionalnych tańców, po którym tancerze i soliści porwali nas w roztańczoną podróż po Bułgarii. Ten wieczór upłynął nam na świetnej zabawie integracyjnej.

Kolejny dzień naszego pobytu był równie ekscytujący. Rozpoczęliśmy go od udziału w pokazie anglojęzycznej prezentacji multimedialnej na temat recyclingu, przedstawionej przez pracownika National Packaging Waste Recovery Organization ECOBULPACK. Wystąpienie przypomniało nam, jak ważne dla naszego środowiska jest świadome gospodarowanie odpadami, co niewątpliwie przyczynia się do oszczędzenia ogromnych zasobów energii. Po prezentacji odbyły się warsztaty, podczas których wszyscy zaproszeni goście nauczyli się, jak można pożytecznie wykorzystać przeczytane już gazety. Miejscowa artystka pokazała nam wykonane przez siebie prześliczne przedmioty, takie jak: zabawki czy naczynia dekoracyjne, a następnie zaprezentowała nam krok po kroku, jak możemy je zrobić.

Dzięki wspaniałej, wiosennej pogodzie, która towarzyszyła nam przez wszystkie dni naszej wizyty, mogliśmy także zobaczyć wiele pięknych i ważnych dla tego regionu miejsc. Już drugiego dnia naszego pobytu odwiedziliśmy Narodowe Muzeum Historyczne oraz Bojańską Cerkiew pochodzącą z okresu średniowiecza, która obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Trzeciego dnia naszej wizyty mieliśmy w planie pieszą wędrówkę po centrum Sofii. I tak, spacerując Bulwarem Vitosha dotarliśmy do Serdiki – ruin starożytnego rzymskiego miasta, znajdującego się w samym sercu stolicy oraz do wielu innych obiektów, będących dziedzictwem narodowym lub kulturowym Bułgarii. Tego dnia przechodziliśmy obok Muzeum Człowieka i Ziemi, Narodowego Pałacu Kultury, Galerii Narodowej, Narodowego Pałacu Sądu Najwyższego, Cerkwi Rosyjskiej pw. Św. Mikołaja, Cerkwi pw. Św. Niedzieli, znanej w Polsce pod imieniem św. Dominiki z Nikomedii oraz wielu innych.

Popołudniową atrakcją tego dnia była wizyta w Muzeiko , czyli Dziecięcym Muzeum Nauki i Techniki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wykładu na temat znaczenia czystości wody w przyrodzie oraz skutków jej zanieczyszczenia dla żyjących tam organizmów. Temat dobrany chyba nie przez przypadek, bo akurat zbiegł się z obchodami Światowego Dnia Wody. Po wykładzie przeszliśmy do sali głównej muzeum, gdzie jak się okazało, nie było gablot ani nawet przewodnika. Zobaczyliśmy tam wielką przestrzeń, na pierwszy rzut oka robiącą wrażenie chaosu, w której dostrzegliśmy kilkaset eksponatów pogrupowanych tematycznie. To wszystko miało nas zainspirować do obserwacji, doświadczenia, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Po około dwóch godzinach świetnej zabawy zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu.

Następnego ranka wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę. Jednym z najważniejszych punktów programu tego dnia była wizyta w elektrowni wodnej, gdzie anglojęzyczny przewodnik objaśnił uczestnikom wymiany zasady jej działania oraz pokazał nam „serce elektrowni”. Następnie udaliśmy się do wsi Oczindoł, gdzie znajduje się słynny pomnik Dziadka Joco (który patrzy), bohatera opowiadania bułgarskiego pisarza Iwana Wazowa, zwanego ojcem literatury bułgarskiej. Tu zjedliśmy regionalny obiad i po krótkiej przerwie pojechaliśmy dalej. Na naszej trasie kolejny przystanek miał miejsce w słynnym klasztorze Cherepish, gdzie tworzyli najwybitniejsi bułgarscy pisarze, m.in. wspomniany wyżej Iwan Wazow.

Ostatni dzień wizyty spędziliśmy w partnerskiej szkole. Działaniem zwieńczającym naszą współpracę było nakręcenie krótkiego filmu, którego tematem przewodnim było oczywiście oszczędzanie energii. Głównymi rekwizytami, których użyto do jego „produkcji” były plakaty wykonane przez uczestników projektu, a w rolach głównych wystąpili wszyscy zaproszeni goście. Na zakończenie, podczas uroczystego podsumowania wizyty, Pan dyrektor nie tylko podziękował wszystkim uczestnikom wymiany, ale także wręczył każdemu drobny upominek.

Następnego dnia spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski. Z Bułgarii wyjechaliśmy bogatsi nie tylko o wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego tego kraju, ale także o wzruszenia i emocje, jakich dostarczyło wszystkim to spotkanie. Dlatego z pełną satysfakcją można stwierdzić, że cel wizyty został osiągnięty.

Beata Miłoszewska-Wilk
koordynator projektu