- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 05, czerwiec 2017 14:07
- Operator
"Szewska pasja" – czyli o tym, jak zakończył się Turniej Historyczny "Cechy dawnego Krakowa".
Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Cech Rzemiosł- organizatorzy II Edycji Turnieju Historycznego „Cechy dawnego Krakowa” mają zaszczyt zaprosić na uroczystość ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród i wyróżnień, która odbędzie się 30 maja 2017 r. o godz. 10.00 w Sali Cechowej „Na Kotłowem” w siedzibie Cechu Rzemiosł Spożywczych przy ul. Westerplatte 18 w Krakowie. W uroczystości wezmą udział także: Władze Cechu, Dyrekcja Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego oraz przedstawiciele Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Galę finałową uświetni wykład wybitnego historyka prof. dr hab. Zdzisława Nogi.
Cech Rzemiosł
Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Kraków, 12 maja 2017 r.
Takie zaproszenie otrzymaliśmy w połowie maja, w związku z udziałem w II Edycji Turnieju Historycznego "Cechy dawnego Krakowa".
Celem konkursu było popularyzowanie tematyki dotyczącej cechów rzemieślniczch w życiu Krakowa, promocja dziedzictwa cechowego, w tym lokalnego, a także rozwijanie zainteresowań dziejami naszego regionu.
Turniej obejmował uczestnictwo w lekcjach historycznych w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Sali Cechowej Cechu Rzemiosł, spacer edukacyjny po murach miejskich i wizytę w Barbakanie oraz przygotowanie prezentacji na temat cechów średniowiecznych i współczesnych, a także pracy rzemieślników.
Jury pod przewodnictwem dr Mateusza Wyżgi z Instytutu Historii i Archiwistyki oceniało wartość dokumentalną i badawczą pracy, innowacyjność i oryginalność.
Drużyna naszej szkoły w składzie: Wiktoria Dybich, Krystian Myca i Maja Skalska przygotowała prezentację "Szewska pasja".
Jury przyznało jedną główną nagrodę oraz trzy miejsca w kategorii wyróżnienie.
Z radością zawiadamiam, iż nasi uczniowie zdobyli I miejsce w kategorii wyróżnienie.
Brawo 6a! Gratuluję!
W uroczystości rozdania nagród uczestniczyli przedstwiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty, które patronowało Turniejowi. Dyplomy wręczała Pani wizytator Monika Skorupa.
Szczególne podziękowania skladam dyrektorowi Cechu Rzemiosł Różnych w Wolbromiu Panu Wacławowi Gilowi, za okazaną pomoc i miłe przyjęcie uczniów w siedzibie Cechu.
Serdecznie dziekuję również Panu Wiesławowi Kopciowi, który udostępnił nam zbieraną od lat imponującą kolekcję przedmiotów związanych z ciekawym, ale niestety ginącym już rzemiosłem szewskim.
Ewa Gwóźdź