Text Size

Z wizytą w Grecji

Zdjęcie 052
W dniach od 15 do 21 października br. grupa uczniów z Zespołu Szkół Pod Lasem 1 przebywała w Grecji na międzynarodowej wymianie młodzieży. Było to już drugie spotkanie naszych uczniów z rówieśnikami z pięciu szkół partnerskich, realizowane w ramach międzynarodowego programu ERASMUS PLUS oraz projektu pt. „SAVE ENEGY – SAVE THE WORLD” finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Nasza podróż rozpoczęła się tuż nad ranem 15 października. Sześcioosobowa grupa uczniów klasy 7 pod opieką pani Beaty Miłoszewskiej-Wilk oraz pani Edyty Domagały pełna zapału i emocji, pomimo bardzo wczesnej pory, opuściła parking przed ZS i wyruszyła na lotnisko do Krakowa, skąd wylecieliśmy do Salonik - stolicy greckiej Macedonii.

Po kilkugodzinnej podróży, zmęczeni ale i bardzo szczęśliwi, dotarliśmy do miejscowości Karditsa, gdzie w samym centrum znajdował się nasz hotel. Tam, czekali na nas pozostali uczestnicy wymiany, tj. uczniowie z Włoch, Bułgarii, Rumunii i Turcji oraz nauczyciele ze szkoły partnerskiej w Grecji.
Następnego dnia o godz. 9:00 udaliśmy do malutkiej i przeuroczej miejscowości Palamas, w której znajduje się goszcząca nas szkoła. Już w pierwszym dniu wizyty mieliśmy przyjemność zobaczyć okalające Palamas wsie i miasteczka oraz odwiedzić najważniejsze dla tych okolic miejsca kultu oraz tradycji. Byliśmy w Muzeum Sztuki Regionalnej, w którym obejrzeliśmy wspaniałą kolekcję strojów, naczyń i przedmiotów użytkowych oraz wystawę archiwalnych zdjęć, przedstawiających życie miejscowej ludności. Odwiedziliśmy także pobliską cerkiew, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z popem.
W tym dniu przebywaliśmy także przez kilka godzin na terenie naszej szkoły partnerskiej. Wizyta rozpoczęła się przepiękną ceremonią powitalną, podczas której uczniowie zaprezentowali przygotowany specjalnie na tą okazję repertuar pieśni greckich. W uroczystości tej wzięli udział także zaproszeni goście. Mieliśmy przyjemność poznać burmistrza gminy, kuratora oświaty oraz przedstawicieli  Rady Rodziców. Po części oficjalnej zwiedziliśmy szkołę, wymieniliśmy się opiniami na temat systemu edukacyjnego w Grecji, a potem młodzież wzięła udział w ciekawych warsztatach tematycznych i nagraniu projektowej piosenki pt. „Save energy - Save the World”.
Zwieńczeniem tego dnia była uroczysta kolacja w miejscowej restauracji, gdzie mieliśmy okazję spróbować lokalnych specjałów. Podczas spotkania zaprezentowano pokaz regionalnych tańców greckich, po którym tancerze porwali nas w roztańczoną podróż po Grecji. Wieczór spędziliśmy na świetnej zabawie integracyjnej z uczestnikami wymiany.
Kolejny dzień naszej wizyty był równie interesujący. Zaczęliśmy od wizyty w okolicznej elektrowni wodnej, gdzie anglojęzyczny przewodnik objaśnił uczestnikom wymiany zasady jej działania oraz pokazał jej „serce”. Kolejną atrakcją tego dnia były prowadzone w języku angielskim warsztaty zorganizowane dla wszystkich uczestników wymiany w Miejscowym Centrum Ochrony Środowiska. Rozpoczęły się wykładem na temat niekonwencjonalnych źródeł energii oraz sposobów ich praktycznego wykorzystania w życiu codziennym. Po wykładzie młodzież  uczestniczyła w  warsztatach, na których  można było się dowiedzieć m.in. jak robić ECO zakupy. Po dniu pełnym wrażeń zjedliśmy wspólny obiad, wróciliśmy do hotelu, a wieczorem wybraliśmy się do centrum miasta na zakup Eco – pamiątek podróży.
Następnego dnia odkrywaliśmy największe perły tego regionu. Do takich niewątpliwie należą okryte tajemnicą klasztory „zawieszone w powietrzu”, znane na świecie pod nazwą METEORY,  które obecnie znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeszcze w XX wieku jedynym sposobem na zwiedzanie monastyrów było wciąganie turystów na linach. Na szczęście, my nie musieliśmy korzystać z takich sposobów. Dzisiaj do każdego z klasztorów prowadzą ścieżki, schody i mosty. A piękno widoków z góry dosłownie zaparło nam dech.
Po południu tego samego dnia pojechaliśmy zwiedzić region jednego z najbardziej malowniczych jezior w regionie Tessalia, tj. Plastaris.  Sztuczny zbiornik zaporowy zachwyca kolorem wody i położeniem - na horyzoncie widać szczyty gór. Zasila elektrownię wodną i jest głównym źródłem wody dla pobliskiego miasta Karditsa, w którym mieszkaliśmy w czasie naszego pobytu.
Kolejną atrakcją greckiej Tessalii, którą mieliśmy okazję zobaczyć następnego już dnia była wizyta w Werginie, na terenie której zachowały się ruiny starożytnej stolicy Macedonii oraz gdzie został odnaleziony grobowiec Filipa II Macedońskiego - ojca Aleksandra Wielkiego. Do muzeum weszliśmy jak do starożytnego kopcowego grobowca – pod ziemię. Przemyślnie nakierowane światła wydobyły z wszechogarniającego mroku istne cuda, odnalezione w tym tajemniczym ciągle miejscu.
I tak nasz pobyt  w Grecji powoli dobiegał końca. Ostatniego dnia odbyło się uroczyste pożegnanie, w czasie którego Pan dyrektor oraz towarzyszący mu nauczyciele  podziękowali wszystkim uczestnikom wymiany i  wręczyli certyfikaty i  drobne upominki.
Bardzo ważnym punktem tej wizyty, były także spotkania robocze koordynatorów i zaplanowanie dalszych działań uczestników projektu na kilka następnych miesięcy. Omówiliśmy więc szczegółowo plan działania oraz wyznaczyliśmy termin kolejnej wizyty. Tym razem będzie ona miała miejsce w Rumunii i odbędzie się w marcu 2018 roku. Wezmą w niej udział uczniowie, koordynatorzy oraz nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich. Do wizyty będziemy się bardzo intensywnie przygotowywać. O postępach naszych działań będziemy Państwa na bieżąco informować na stronie internetowej naszej szkoły: http://www.zs.wolbrom.pl w zakładce Erasmus+.

Beata Miłoszewska-Wilk
Koordynator projektu