- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 11, kwiecień 2018 16:15
- Operator
Wycieczka do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Zorza wolności się pali
Nad Polską idących lat.
Moc nasza przemoc powali
Nowy dziś rodzi się świat.
(Hymn Polski Podziemnej)
Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa ,,Nila'' w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych
Na wystawie stałej „Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne” zgromadzono tysiące pamiątek i archiwaliów. Ukrywali je przez lata kombatanci, a następnie przekazali do muzeum AK. Ich biografie tworzą wielką historię tysięcy żołnierzy, którzy przysięgali na wierność ojczyźnie W gablotach znalazły się mundury, zdjęcia, odznaczenia i broń-zarówno zdobyczne i zrzutowe egzemplarze produkcji seryjnej, jak i wytworzone przez Akowców. W muzeum można obejrzeć pierścienie maszyny szyfrującej Enigma, pamiątki po Cichociemnych, Order Orła Białego nadany pośmiertnie Emilowi Fieldorfowi ps. „Nil”. Zbiór oryginalnych muzealiów dopełniają rekonstrukcje czołgu Vickers, rakiety V2, kadłuba brytyjskiego bombowca Halifax i wyposażenia schronu pasowego. Część historii żołnierzy podziemia prezentowana jest w formie multimedialnej.
II wojna światowa to nie tylko pistolety maszynowe Sten, rakieta V-2, czołgi Vickers i zrzuty dokonywane z pokładów Halifaxów. Orężem w walce z wrogami były też kolejne wydania Biuletynu Informacyjnego, wiadomości podawane w radiu „Błyskawica” czy wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W części praktycznej uczniowie uczestniczyli w warsztatach ,,Wojskowe formy walki oporu Polskiego Państwa Podziemnego”.
Podczas zajęć uczniowie poznali również inne metody walki i form oporu wobec okupantów, ze szczególnym uwzględnieniem prasy i materiałów propagandowych wydawanych przez polskie organizacje podziemne. Działalność konspiracyjna wymagała bardzo często nowej tożsamości. W części praktycznej zadaniem młodzieży było wykonanie fałszywej kennkarty, którą często posługiwali się członkowie AK ''legalizując'' personalia. Na mocy dekretu gubernatora Hansa Franka od listopada 1939 r. władze okupacyjne przystąpiły do obowiązkowej wymiany dokumentów dla wszystkich nie niemieckich obywateli Generalnej Guberni, którzy ukończyli 15 rok życia.
‘’W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało”. (Przysięga żołnierzy AK)
W zwiedzaniu uczestniczyli uczniowie klasy 6a z wychowawcą.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczki.
Ewa Gwóźdź
http://www2.zs.wolbrom.pl/aktualnosci/szkolne/630-wycieczka-do-muzeum-armii-krajowej-w-krakowie.html?font-size=larger#sigProGalleria7e0a8741a3