- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 29, październik 2018 18:31
- Operator
Wycieczka do Tarnowskich Gór i Radzionkowa
Uczniowie klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami, wybrali się 16 października 2018 r. na szkolną wycieczkę do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i Muzeum Chleba w Radzionkowie.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku, w którym mogliśmy się zapoznać m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Uwagę uczniów przykuła specjalna instalacja, obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą do miasta sprowadzono pod koniec XVIII w. Mieliśmy możliwość obejrzeć m.in. dawne narzędzia górnicze, płuczkę i lampy używane pod ziemią.
Po zwiedzeniu Muzeum Górnictwa i założeniu kasków, zjechaliśmy górniczą windą na głębokość 40,5 m. Niska temperatura i duża wilgotność powietrza, pozwoliły poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. W czasie wędrówki zwiedzający oglądają wykute w skale przodki górnicze i chodniki transportowe, powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Największą atrakcją i niezapomnianym przeżyciem dla uczniów był przepływ łodziami. Turyści poznają tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Podziemia zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach zostały wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Po wyjściu z kopalni udaliśmy się na plac wokół niej, gdzie zgromadzono maszyny parowe i malownicze parowozy. Patrząc na poszczególne eksponaty miało się nieodparte wrażenie, że z ich kominów za chwilę uniosą się kłęby dymu, wśród których rozlegnie się gwizd, sygnalizujący odjazd pociągu – niczym ilustracja do „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Przy jednym z parowozów wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie klasowe.
Następnie opuściliśmy Tarnowskie Góry, by udać się do Muzeum Chleba w Radzionkowie, którego ideą jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim tradycji i zwyczajów. Jego twórca - Piotr Mankiewicz, zgromadził w nim eksponaty służące wykonaniu chleba i wszystkiego co o szacunku dla chleba zaświadcza. Muzeum to jest jedynym poświęconym piekarstwu i ciastkarstwu muzeum w krajach Europy Wschodniej, porównywalne jedynie z podobnymi placówkami w Niemczech, Szwajcarii i Francji. Zwiedzający mają na miejscu niepowtarzalną możliwość własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec, co przybliża pracę piekarzy. Już Cyprian Kamil Norwid pisał w swoim utworze pt. „Moja piosnka”:
„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba....
Tęskno mi, Panie...”
Jak zapewnia założyciel muzeum, jego gośćmi szczególnie ważnymi są i będą dzieci, gdyż od szacunku dla kromki chleba już tylko krok do szacunki dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata.
Anna Starostecka
http://www2.zs.wolbrom.pl/aktualnosci/szkolne/715-wycieczka-do-tarnowskich-gor-i-radzionkowa.html#sigProGalleriad4bfa59acb