Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/inni/szkola1/www/images/2018-19/ASzczepankiewicz/TIK-TAK
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2018-19/ASzczepankiewicz/TIK-TAK
Text Size

„TIK? TAK! W poszukiwaniu nowoczesnych metod nauczania”.
Podsumowanie projektu

Zdjęcie 002
We wrześniu bieżącego roku nauczyciele z Zespołu Szkół w Wolbromiu, Pod lasem 1, zakończyli realizację międzynarodowego projektu „TIK? TAK! W poszukiwaniu nowoczesnych metod nauczania”, którego autorkami były nauczycielki języków obcych – Beata Miłoszewska –Wilk i Agnieszka Szczepankiewicz. Projekt prowadzony był w ramach Akcji KA1 w sektorze Edukacja Szkolna programu ERASMUS PLUS i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Na jego wykonanie Zespól Szkół otrzymał 22 265,00 Euro. Głównym celem programu było promowanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej idei „uczenia się przez całe życie”, a działaniami wspieranymi – pomaganie młodym ludziom w nabywaniu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego, z położeniem szczególnego nacisku na naukę języków obcych. Aby otrzymać w/w grant nasza szkoła zobowiązała się do przeprowadzenia szeregu działań, mających na celu przede wszystkim podniesienie jakości pracy i przekonanie młodzieży, że warto się uczyć i rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.

Pierwszym etapem realizowanego od września 2016 r. projektu był udział kilku nauczycieli w intensywnych kursach języka angielskiego. Celem było nie tylko doskonalenie umiejętności językowych ale i uzyskanie poziomu językowego umożliwiającego uczestnictwo w kursach metodycznych w Wielkiej Brytanii.

Kolejnym etapem były szkolenia językowo- metodyczne w malowniczym miasteczku Scarborough położonym nad Morzem Północnym w hrabstwie North Yorkshire w Anglii, w których 6-osobowa grupa pedagogów wzięła udział w sierpniu 2017 r. Dwutygodniowy kurs pt. „ Effective use of technology in teaching” ukończyli nauczyciele różnych przedmiotów: Anna Klich, Beata Miłoszewska – Wilk, Irena Smoter, Waldemar Smoter, Maria Szczygieł i Agnieszka Szczepankiewicz. Zgodnie z założeniami Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły nauczyciele szkolili się w zakresie wykorzystania narzędzi technologii informacyjnej w nauczaniu dzieci i młodzieży. Wszystkie zajęcia odbywały się w międzynarodowych grupach a prowadzone były przez doświadczonych brytyjskich pedagogów. Zaprezentowano nam wiele nowoczesnych narzędzi IT, przedstawiono różnorodne aspekty ich optymalnego zastosowania w procesie dydaktycznym, stworzono możliwości dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami pochodzącymi z innych krajów europejskich.

Następne mobilności zrealizowane zostały w sierpniu bieżącego roku, kiedy to kolejne uczestniczki projektu wzięły udział w kursach językowo- metodycznych. Pani Agnieszka Szczepankiewicz uczestniczyła w „Kursie Doskonalącym dla Nauczycieli Języka Niemieckiego”, który odbywał się w historycznym niemieckim mieście Ratyzbona (Regensburg) w Instytucie Językowym „Horizonte”. Nadrzędnym celem kursu była intensywna praktyka językowa. Ponadto program kursu obejmował zajęcia z metodyki i dydaktyki nauczania języka niemieckiego. W ramach modułu metodycznego nauczyciele poznawali m.in. możliwości pracy z piosenką, filmem, animacjami językowymi, fonetyką. Ponadto poznawali zawiłości systemu szkolnego w Bawarii, jak również atrakcje turystyczne południa Niemiec, zwiedzając Norymbergę ( poruszająca wizyta w Centrum Dokumentacyjnym NSDAP), Pasawę czy monumentalną Walhallę. Kurs był oczywiście doskonała okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych krajów, m.in. z Republiki Południowej Afryki, Kanady, USA, Cypru i Wielkiej Brytanii.

Pani Beata Miłoszewska-Wilk nauczycielka języka angielskiego i koordynator projektu przebywała w Link School of Languages na Malcie, gdzie szkoliła się w zakresie metodologii nauczania języka angielskiego ze szczególnym uwzględnieniem „technologii na miarę XXI wieku”. Zajęcia prowadzone były przez native speakerów, rodzimych maltańczyków, którzy szkolili uczestników kursu z zakresu stosowania innowacyjnych metod aktywizujących w nauczaniu języka angielskiego. Wraz z innymi uczestnikami kursu nauczyliśmy się jak być bliżej ucznia XXI wieku będąc nawet „offline”. Każdego dnia zajęcia poświęcone były innemu zagadnieniu i poruszały wszystkie możliwe aspekty nauczania języka obcego. Obfitowały w mnóstwo pomysłów, spontanicznych reakcji uczestników i dały możliwość dzielenia się doświadczeniem z nauczycielami pochodzącymi z innych krajów europejskich jak również zgromadzenia dużej ilości materiałów do wykorzystania w swoim warsztacie pracy. W planie szkolenia uwzględniono także wizytę w młodzieżowym oddziale tej szkoły gdzie można było porozmawiać nie tylko z dyrekcją i nauczycielami, ale także popracować z jej uczniami.

Co prawda, nasz udział w projekcie dobiegł niestety końca, ale to nie kres naszej przygody z ERASMUSEM +. Zachęceni pełnym sukcesem zamierzamy aplikować o środki z funduszu UE przyznawane w ramach programu już w pierwszej rundzie 2019 roku.

Beata Miłoszewska-Wilk Agnieszka Szczepankiewicz

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://www2.zs.wolbrom.pl/images/2018-19/ASzczepankiewicz/TIK-TAK:160:100:0:0