- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 16, grudzień 2018 18:56
- Operator
DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI
Dla jednych książka jest zwyczajnym przedmiotem, czymś, do czego nie przywiązuje się szczególnej uwagi. Ale dla innych jest czymś więcej, niż tylko sumą arkuszy papieru, farby drukarskiej i kleju. Choć od kilkunastu lat słychać głosy, że papierowe wydania książek bezpowrotnie znikną, to faktem jest, iż jest to najtrwalsza forma, dzięki której bez problemu możemy odczytać treść, napisaną nawet kilkaset lat wcześniej. Jak niezwykle trafnie zauważono: „Przewagą książki drukowanej nad cyfrową jest fakt, że będzie ją można odczytać po latach czy nawet wiekach, a książkę cyfrową edytory za 10 lat nie będą w stanie odtworzyć ze względu na «stary format», nieobsługiwany przez «współczesne» edytory tekstu”.
Zazwyczaj o to, co jest nam bliskie, troszczymy się i dbamy. Chcąc, by żadna książka nie leżała zapomniana gdzieś w piwnicy, na strychu, czy najwyższej półce, 10.12.2018 r. szkolna biblioteka zorganizowała darmową wymianę książek. Stało się to motywacją do przejrzenia domowych biblioteczek a książki podwójne, niepotrzebne, czy te, które nie przypadły do gustu - przyniesione i wymienione – dostały drugie życie, zyskując kolejnych czytelników i znajdując nowy dom. Była to doskonała okazja, by odświeżyć swój księgozbiór i "upolować" poszukiwane tytuły.
Już od godz.7.50 przed wejściem do biblioteki na każdej przerwie, na specjalnym regale, na wszystkich zainteresowanych czytelników (uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły) czekały książki. Wśród nich były nie tylko używane, ale także całkiem nowe egzemplarze. Za każdą przyniesioną na wymianę książkę (oprócz podręczników) można było zabrać sobie do domu na zawsze inną, wybraną przez siebie pozycję książkową. Z myślą o tych, którzy chcieli mieć szeroki wybór tytułów, przygotowano kartoniki (za każdą przyniesioną książkę otrzymywało się jeden kartonik), by oddając własne książki rano, po okazaniu kartoników, móc pod koniec dnia wybierać wśród większej ilości książek.
Podczas tej akcji czytelniczej, w której udział wzięli uczniowie z niemal wszystkich klas, „zerówkowicze” oraz nauczyciele, drugie życie otrzymało kilkadziesiąt książek (od bajek, przez komiksy, po powieści), sprawiając tym radość i pewnego rodzaju świąteczny prezent swoim nowym czytelnikom.
Anna Starostecka
http://www2.zs.wolbrom.pl/aktualnosci/szkolne/755-drugie-zycie-ksiazki.html#sigProGalleriae3e35e05c8