- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 04, czerwiec 2019 15:11
- Janusz Wójcik
„Młodzi odkrywcy z Gimnazjum” Tropem szkolnej przygody – Szkoła Przetrwania.
W dniach 10-11 maja 2019 uczniowie klasy trzeciej gimnazjum wspierani przez młodszych kolegów przystąpili do programu grantowego „Społeczna Energia SumiRiko”. Dzięki zaangażowaniu i współpracy rodziców: pani Martyny Płaszczyk, pani Marty Pogłódek i pana Marka Prokopa pozyskany został grant w wysokości 2 tys. zł i zrealizowany projekt pt. „Młodzi odkrywcy z Gimnazjum. Tropem szkolnej przygody - Szkoła Przetrwania”. Celem projektu była integracja i aktywizacja młodzieży, wykazanie się odpowiedzialnością za grupę i inicjatywą, wspólne rozwiązywanie problemów, promowanie aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu w oderwaniu od wirtualnej rzeczywistości.
Gimnazjalna „szkoła przetrwania” rozpoczęła się 10 maja tuż po godzinie 8:00, kiedy to uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na czas realizacji projektu uczniowie podzieleni zostali na drużyny w składzie:
„Czarne Pantery”: Karina Gil, Gabriela Oleksy, Julia Pogłódek, Natalia Trzaska i Karolina Żuławińska,
„Czerwone Kapturki”: Dorota Błaszczyk, Amelia Jałowiec, Wiktoria Kuźmińska, Emilia Pietrzak, Ola Wiekiera,
„Jagodzianki”: Natalia Górska, Weronika Prokop, Monika Rolka, Zuzia Stanisz, Ola Świda,
„Baylando Team”: Piotr Barczyk, Bartek Cygnarowski, Miłosz Kotnis, Olek Pałka,
„Koczownicze Bobry”: Roksana Zyś,Mateusz Gąsior, Jakub Prokop, Kacper Prokop.
Towarzyszyli im wychowawca - pani Agnieszka Szczepankiewicz oraz rodzice - panie Martyna Płaszczyk, Marta Pogłódek, Agnieszka Kotnis, Iwona Trzaska, Elżbieta Gąsior i panowie Marek Prokop i Łukasz Jałowiec.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale, następnie piesza wędrówka w towarzystwie przemiłej pani przewodnik Ani Dąbek na trasie ok. 10 km szlakiem czerwonym od Maczugi Herkulesa na Grodzisko-Kościółek - Pustelnię Salomei, potem przejście na noclegi do Woli Kalinowskiej. Drugiego dnia czekała uczestników równie wymagająca droga od Sielanki, potem szlakiem żółtym do Ojcowa, Doliną Sąspowską, Wąwozem Skołbania, Bramą Krakowską do Piwnicy pod Nietoperzem ( około 12 km), gdzie nagrodą było ognisko i pieczenie kiełbasek. „Szkoła przetrwania” polegała jednak nie tylko na aktywnym wypoczynku i zabawie. Do uczestników należało także szereg obowiązków: przygotowanie wspólnych posiłków dla siebie i wolontariuszy (nauczycieli, rodziców oraz pracowników SRKP) – pyszne duszaki i śniadanie, zadbanie o czystość w miejscu zakwaterowania, wykonywanie zadań sprawnościowych (poranna gimnastyka po zaskakującej pobudce o 6:00 rano w sobotę), rozwiązywanie zagadek oraz quizu na temat godki krakowskiej (gwary krakowskiej, którą wszyscy się posługujemy, a nie zawsze rozumiemy), posługiwanie się mapą oraz kompasem, karaoke, wykonywanie zadań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy (praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej na zajęciach w szkole) i organizacja wystawy poprojektowej. Wszystkie obowiązki i zadania były oceniane i punktowane, a na zakończenie „przygody” w Ojcowskim Parku Narodowym organizatorzy przedstawili podsumowanie wyników i wręczyli nagrody w postaci voucherów na słodkie desery i pizzę oraz biletów do kina. A oto klasyfikacja:
I miejsce – Czarne Pantery
II miejsce – Czerwone Kapturki
III miejsce- Jagodzianki
IV miejsce- Koczownicze Bobry
V miejsce - Baylando Team
To wspaniałe i pionierskie przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie hojni darczyńcy i wolontariusze: firma SumiRiko Poland, Dyrektor ZS w Wolbromiu pan Waldemar Smoter, Piekarnia – pan Jacek Haberka, Sklep „Warzywa-owoce” – pan Szczepan Szymczyk, Piekarnia – państwo Maria i Bogusław Marzec, Gospodarstwo Rolne pani Edyta Włodarczyk-Gawron, Centrum BHP- pan Piotr Borowiecki, Apteka w Pawilonie, Kawiarnia Tygiel, Outline Computers – pan Tomasz Płaszczyk, państwo Agnieszka i Andrzej Barczyk, Kawiarnia Sweetly, Dom Kultury w Wolbromiu, firma Linter, firma Lider, pan Maciej Gawron - BHP, Lewiatan Wolbrom, pani Małgorzata Przybylik, Gospoda pod Lasem, pan Mirosław Pandel, pani Klaudia Piotrowska - Zumba, pani Anna Pach-Płaszczyk oraz pani Beata Jeż.
Uczniowie, rodzice i wychowawca klasy 3A serdecznie dziękują wszystkim Państwu za okazane serce i pomoc w realizacji projektu.
Agnieszka Szczepankiewicz
http://www2.zs.wolbrom.pl/aktualnosci/szkolne/818-mlodzi-odkrywcy-z-gimnazjum-tropem-szkolnej-przygody-szkola-przetrwania.html?font-size=larger#sigProGalleria5dc6a107dd