Text Size

„Gdzieś, coś niesamowitego czeka na odkrycie…”

Z 041
Festiwale Nauki przygotowane przez nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych są już tradycją naszej szkoły. Ich celem jest zachęcanie uczniów od najmłodszych lat do eksperymentowania i odkrywania przez dociekanie. Zaangażowanie umysłu, emocji, samodzielne działanie przynoszą najlepsze efekty w zdobywaniu nowych umiejętności i badaniu otaczającego nas świata.

W dniach 27-28 maja, dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy dyrektorem Zespołu Szkół w Wolbromiu Waldemarem Smoterem a Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w naszej szkole gościł – Naukobus. Jego wizyta odbywała się w ramach programu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Naukobus przyjechał do nas z mobilną wystawą, składającą się z siedemnastu interaktywnych stanowisk, które angażowały dzieci i rodziców do działania, dociekania, a w efekcie odkrywania wiedzy o zjawiskach zachodzących w otaczającym nas świecie. W czasie zwiedzania wystawy „Eksperymentuj” trzech edukatorów z CNK zachęcało do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń, wyjaśniających naukowe zjawiska. W czasie dwóch dni wystawę odwiedziło ponad 900 osób, wśród nich byli uczniowie naszej szkoły oraz szkół z gminy Wolbrom, a także indywidualnie rodzice z dziećmi.

We wtorek 28 maja w ramach szkolnego Festiwalu Nauki uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów oraz gości ofertę pokazów, doświadczeń, interaktywnych stanowisk oraz konkursy.

Grupa uczniów pod kierunkiem nauczycielki biologii Anety Dobrek zachęcała do odkrywania tajemnic świata zmysłów, samodzielnego wykonywania preparatów mikroskopowych oraz wielu ciekawych eksperymentów, takich jak ,,żywe zapałki”, ,,rozwijający się kwiat” i „wędrówka wody” w łodydze. Uczestnicy zobaczyli budowę serca, nerki, płuc, mózgu. Zwiedzający układali z różnych produktów piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

Na stanowisku chemicznym, przygotowanym przez nauczyciela chemii Stanisława Osmendę zwiedzający własnoręcznie mogli posadzić i obserwować błyskawiczny wzrost sadzonek chemicznych, tworzących magiczny warzywny ogród. Bardziej odważni uczniowie próbowali swoich sił w trudnej sztuce produkcji sztucznych pereł. Zjawisko chromatografii bibułowej zostało wykorzystane podczas tzw. „wyścigu kolorów”, ta konkurencja bardzo podobała się najmłodszym gościom festiwalu.

Młodzi fizycy pod kierunkiem nauczycielki Ireny Smoter przygotowali eksperymenty ilustrujące różne wykorzystania prawa Bernoulliego, m.in. strzelali do celu z przygotowanej przez uczniów bazooki. Goście festiwalu poznali również efekt orzecha brazylijskiego, własności cieczy nieniutonowskiej, fizyczne tajemnice jajek, a także zmierzyli się z eksperymentalnymi zagadkami dotyczącymi pływania ciał. Część fizyczną dopełniła kolekcja luster: lustro – paski, lustro fenickie, lustro – studnia oraz artystyczne zjawisko anamorfozy.

W części matematycznej przygotowanej przez uczniów pod opieką nauczyciela matematyki Janusza Wójcika uczestnicy festiwalu zapoznali się z różnymi rodzajami Kostek Rubika oraz podobnych układanek logicznych. Mieli możliwość wypróbować każdą z nich „w praktyce” oraz wziąć udział w konkursie na ułożenie Kostki Rubika na czas. Najkrótszy czas (35,23 sekundy) uzyskał Hubert Krawczuk z klasy 7a, uzyskując tym samym tytuł Mistrza tej umiejętności.

Cieszymy się, że w ciągu tych dwóch dni odwiedziło naszą szkołę ponad 900 osób. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i każdy znalazł coś dla siebie, odkrywając w sobie ciekawego świata eksperymentatora.

Organizacja przyjazdu Naukobusa oraz szkolnego Festiwalu Nauki nie byłaby możliwa bez pomocy przyjaciół naszej szkoły. Serdeczne podziękowania składamy:

  • Fabryce Taśm Transporterowych Wolbrom S.A.
  • Z.P U ALMAZ,
  • TACHO Wicher i Piputa s.c.,
  • ITCOM Wolbrom.

Podziękowania składamy również Rodzicom, którzy pomogli nam w rozpakowaniu oraz spakowaniu Naukobusa: państwu Annie i Marcinowi Bałazy, panu Marcinowi Plucie, panu Tomaszowi Płowcowi, panu Markowi Serwatce oraz Przewodniczącemu Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Wolbromiu panu Piotrowi Serwatce.

Organizatorzy Festiwalu Nauki w ZS w Wolbromiu
A. Dobrek, I. Smoter, S. Osmenda, J. Wójcik