Text Size

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

DSCN7986 Kopiowanie
„Książka otwarta jest umysłem, który mówi;
książka zamknięta to czekający przyjaciel;
zapomniany, gotowy przebaczać;
książka zniszczona to serce, które płacze”.
[hinduskie powiedzenie]
Książka – niepozorny przedmiot, który skrywa bogate wnętrze – posiada swoje własne święto i to w dodatku międzynarodowe. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada na 23 kwietnia (a nie jest to data przypadkowa – w tym dniu w roku 1616 zmarli William Szekspir i Miguel de Cervantes).

Jak co roku, nasza szkolna biblioteka zorganizowała obchody tego święta. Ze względu na pandemię odbywały się one zdalnie. Uczniowie klas młodszych mieli okazję obejrzeć film – zrealizowany podczas warsztatów w wydawnictwie Dwie Siostry – o tym jak powstaje książka i kto pracuje w wydawnictwie. Z kolei uczniowie klas starszych – m. in. galerię rzeźb stworzonych przez artystów z całego świata w hołdzie książkom. Mieli również możliwość zapoznać się z informacjami, dotyczącymi historii książki, jej ewolucji na przestrzeni dziejów oraz ciekawostkami o polskim rynku wydawniczym.

Zainteresowani uczniowie z klas I – VIII podjęli wyzwanie, polegające na próbie określenia swoje stylu czytania. I tak, wśród nadesłanych nauczycielom-bibliotekarzom odpowiedzi, wyróżnić można m. in. czytelniczego: monogamistę (skupiającego się na jednej książce, lubiącego powracać to tych, które już przeczytał), poligamistę (lubiącego czytać wiele książek naraz, któremu nigdy nie plączą się ich fabuły), neurotyka (który łatwo się rozprasza, rzadko doczytuje cokolwiek do końca), altruistę (pomocną dłoń, która zawsze doradzi znajomym ciekawe tytuły, poleci interesujące książki), introwertyka (przywiązanego do jednego gatunku, analizującego szczegółowo fabułę), ekstrawertyka (który pochłania wszystko, co zawiera słowa, bez względu na gatunek). Niektórzy uczniowie pokusili się o bardziej twórcze odpowiedzi, nazywając się m. in.: „czytelnikiem neto-fotelowym” (czytającym w fotelu komputerowym ebooki), „kolanowcem ekspresowym” (czytającym najczęściej szybko, trzymając książkę na kolanach), czy „poduszkowcem niepospolitym” (lubiącym czytać w łóżku).

Najważniejsze by czytać tak, jak lubimy najbardziej, bo wszystko ma swoje dobre strony, ale najwięcej ma ich książka.

Anna Starostecka