Text Size

II Międzynarodowe Spotkanie Projektowe

Zdjęcie 073
W dniach od 6 do 10 czerwca odbyło się II Międzynarodowe Spotkanie Projektowe realizowane w ramach projektu SAVE ENERGY – SAVE THE WORLD, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Tym razem szkołą goszczącą uczestników wymiany była szkoła podstawowa z Włoch „Piazza Quattro Novembre” położona w niedużej, nadmorskiej miejscowości San Nicandro Garganico. W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy, dyrektorzy oraz nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich. Z naszej szkoły w wizycie tej wzięli udział Waldemar Smoter – dyrektor ZS, Agnieszka Szczepankiewicz – nauczycielka j. niemieckiego oraz Beata Miłoszewska-Wilk – nauczycielka j. angielskiego i koordynator projektu.

Jak zwykle program wizyty był bardzo napięty, a dni pobytu upływały nam na realizacji ustalonego przez gospodarzy harmonogramu. Już pierwszego dnia udaliśmy się na spotkanie z uczniami i nauczycielami ze szkoły goszczącej. Pierwszym punktem programu była przepiękna ceremonia powitalna przygotowana przez uczniów i nauczycieli szkoły goszczącej oraz wystąpienie burmistrza miasta. Prawdziwym zwieńczeniem tej części artystycznej była możliwość wysłuchania hymnów państwowych wszystkich państw, z których pochodzą szkoły partnerskie w wykonaniu najmłodszych uczniów.

Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście mięli niepowtarzalną okazję zwiedzić szkołę, przedyskutować różnice i podobieństwa w systemach edukacyjnych oraz zrobić sobie „selfie” z Panem Burmistrzem. Tego dnia w godzinach popołudniowych odbyło się także spotkanie robocze wszystkich koordynatorów naszego projektu. Głównym celem tego spotkania było podsumowanie i ewaluacja wszystkich dotychczasowych działań realizowanych w ramach projektu, zredagowanie najważniejszych punktów raportu postępu dla Agencji Narodowej oraz zaplanowanie dalszych działań uczestników projektu na kilka następnych miesięcy. Na spotkaniu tym został także wyznaczony termin kolejnej wizyty. Tym razem będzie ona miała miejsce w Grecji i rozpocznie się już na początku nowego roku szkolnego, tj. 15-21 października 2017. W wymianie wezmą udział uczniowie i nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich.

W ciągu trzech następnych dni gospodarze prezentowali nam najpiękniejsze zakątki, z których słynie włoski region - Apulia. Byliśmy więc m.in. w Jaskini Castellana oraz Alberobello znanego z bajkowych domków typu trulli wpisanych obecnie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odbyliśmy także wzruszającą „pielgrzymkę” do San Giovanni Rotondo, gdzie żył, sprawował swą posługę, a następnie spoczął Św. Ojciec Pio.

Ostatni dzień naszej podróży spędziliśmy w szkole goszczącej w San Nicandro Garganico. Rano odbyło się kolejne spotkanie robocze, na którym dopracowaliśmy szczegóły postanowień z poprzedniego spotkania, a w godzinach popołudniowych odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna, na której wręczono nam certyfikaty uczestnictwa.

W ciągu najbliższych miesięcy będziemy się intensywnie przygotowywać do kolejnej wymiany młodzieży w Grecji. Relacje z postępów naszych uczniów mogą Państwo śledzić na stronie internetowej szkoły, tj. zs.wolbrom.pl w zakładce Erasmus+ lub na stronie internetowej naszego projektu: save-energy1.webnode.com

Beata Miłoszewska-Wilk
Koordynator projektu

A oto fotorelacja z wizyty: